Český maloobchod překvapil

hand of young woman with multi-coloured bags with purchases

Včera dne 6. 2. 2017 byly zveřejněny důležitá data z České republiky a to maloobchodní tržby za prosinec minulého roku. I když očekávání bylo vyšší a tržby rostly o 3%, ale i to svědčí o vytvoření nového rekordu v ČR.

Ukazuje se, že se Češi nebojí utrácet a tak důvěřují domácí ekonomice. Vyjádřeno meziročně, stouply tržby o 5,6 %. Po listopadovém růstu o téměř 8% ten prosincový s růstem o 3% se může jevit jako určité zklamání, ale není tomu tak. Vyššího růstu bychom se dočkaly, kdyby neplatil poprvé letos zákon o nutnosti mít zavřené velké obchody během vánočních svátků.

Nejvíce rostly tržby tradičně internetovým obchodům a to téměř o 16%. Ukazuje se, že stále více zákazníků oceňuje možnost nakoupit si z pohodlí domova nebo kanceláře.

Dobré zprávy z ekonomiky neměly žádný vliv na kurz koruny a ta se stále drží přikována na intervenčních 27,02 czk/euro. Jiná situace by byla, kdyby intervence nebyla a koruna by nejspíše reagovala posílením, což by nahrálo internetovým obchodům, protože velká část jejich prodeje patří elektronice, která je z dovozu, což při velké konkurenci by vedlo podle mého názoru ke zlevnění jejich sortimentu.

Dobrá data nepřilákala investory na Pražskou burzu, kde jsme se dočkali velmi podprůměrného objemu obchodů a to ve výši 372 mil CZK, když jindy dosahujeme dvojnásobku. Je zajímavé, že vývoj na akciích v USA neměl vliv na vývoj v Evropě. V USA nám totiž akcie ze začátku rostly a zakončily na nule, ale v Evropě jsme byly svědky zcela opačného vývoje, a dnešní ráno nám ukazuje další pokles v Evropě a je vidět, že si akcie na starém kontinentně žijí svým životem.