KOMENTÁŘ: Zápis ze zasedání FEDu

Hospodářská situace se ve Spojených státech podle některých členů FED mohla velmi brzy vyžádat zvýšení úrokových sazeb. Podle některých se krátkodobá rizika zmírnila.

Vyhlídky ekonomiky a tamního trhu práce vidí měnový výbor optimisticky. Zaznamenali taktéž stabilizaci na finančních trzích po výkyvech, které způsobilo červnové referendum o Brexitu.

Měnový výbor má teď 10 členů, kteří mají hlasovací právo. Minulého zasedání se zúčastnilo dalších 7 představitelů FEDu z různých částí USA, ale ti , bohužel nemají právo hlasovat o měnové politice. Fed si tak otevřel dveře ke zvýšení sazeb ještě v tomto roce, možná dokonce už v září.

Prezident newyorského Fedu William Dudley v úterý řekl, že Fed by mohl zvýšit úrokové sazby již na svém zářijovém zasedání. Investoři jsou ale zatím přesvědčeni, že k dalšímu zpřísnění měnové politiky centrální banka do konce roku nepřikročí.

Vcelku jestřábí komentáře si však investoři vysvětlují úplně naopak a dolar začal oslabovat a také snížili pravděpodobnost zářijového zvýšení sazeb z 24% před zveřejněním zápisu na 12% po jeho zveřejnění. Musím se přiznat, že taková reakce je překvapující a opačná než bych očekával.

Pohled na reakci hlavního měnového páru EUR/USD

usa zápis 17.8