Hlasy sečteny, Británie v EU končí

brexitBritští voliči ve čtvrtečním referendu odhlasovali, že Británie vystoupí z Evropské unie. Hlasování bylo velice vyrovnané. Z 382 obvodů se pro vystoupení rozhodlo 51,9% voličů, zůstat v EU chtělo 48,1% zbývajících volících. Britská libra na to reagovala obrovským propadem vůči dolaru i dalším měnám včetně eura. Propad na páru GBPUSD byl téměř 1800 pipů, to je více než třicetinásobný denní pohyb. V konkrétních číslech to znamená z ceny 1,5013 na cenu 1,3230 , což je nejníže za posledních 31 let. Po mírném zkorigování jsme momentálně na ceně 1,369.

Dle HSBC je předpoklad, že by libra mohla do konce roku 2016 klesnout až k hranici 1,2 dolaru. Má za to, že Brexit bude mít i dále špatný vliv na vývoj domácí ekonomiky, kde se již teď Británie pohybuje s problémem vysokých deficitů ve veřejných financích a na běžném účtu platební bilance.
Guvernér Britské centrální banky Mark Carney prohlásil, že je banka připravena vynaložit více než 250 miliard liber (8,4 bilionu korun) ke stabilizaci vzniklé situace. Upozornil však, že problém bude dlouhodobý a určitou dobu potrvá, než si Spojené království vytvoří nové vztahy s Evropou a zbytkem světa.

Britský premiér David Cameron v reakci na výsledek hlasování oznámil rezignaci.

Česká koruna zůstává vůči tomuto referendu poměrně stabilní. Spolu s eurem chvilkově oslabila vůči dolaru, ale postupně se vrátila na její čtvrteční úrovně. Z této situace můžeme odhadovat, že vliv Brexitu na nás nebude mít větší dlouhodobý dopad.