Překvapení od Bank of Japan

bojMěnový výbor japonské centrální banky Bank of Japan (BoJ) ponechal své současné měnové nastavení téměř beze změny. Mnozí investoři přitom spekulovali, že banka naopak posílí své nákupy aktiv, sníží ještě negativní úrokovou sazbu na vklady komerčních bank u centrální banky nebo jinak rozšíří svoji současnou, již obrovskou měnovou aktivitu. To se ovšem nestalo a akciové indexy se propadly. Index Nikkei 225 zavřel svou seanci se ztrátou -3,61 %. Japonský jen posílil proti dolaru až na aktuálních 108,25 jenu za USD.

BoJ se rozhodl zachovat beze změny dosavadní rámec měnové politiky, v němž pumpuje do ekonomiky prostřednictvím nákupů dluhopisů 80 bilionů jenů ročně. Úrokovou sazbu na vklady, které mají u centrální banky komerční banky, nechal na minus 0,1 procenta.

Rozhodnutí centrálních bankéřů bylo celkem jednoznačné pro zachování stávajícího cíle měnové báze se vyslovilo 8 představitelů z devíti. Zatímco pro zachování úroků na aktuálních úrovních bylo sedm z devíti bankéřů.
„Rozhodnutí přišlo jako naprosté překvapení,“ řekl agentuře Reuters hlavní ekonom Dai-ichi Life Research Institute Hideo Kumano. On sám se domníval, že BOJ dnes dále uvolní svoji měnovou politiku.

Ve svém pravidelném čtvrtletním výhledu BoJ dnes snížil odhad inflace a prodloužila o šest měsíců termín, kdy čeká, že inflace dosáhne dvou procent. Nyní by se tak mělo stát nejdříve v březnu 2018. Banka je však stále optimistická ohledně růstu a věří, že ekonomika bude mírně expandovat.
BoJ dodala, že nabídne podporu až 300 miliard jenů ve formě půjček s nulovým úrokem finančním institucím v oblasti, kterou zasáhlo tento měsíc zemětřesení. Chce tak pomoci při obnově regionu.