Růst minimální mzdy jako stimul inflace

Včerejší obchodování bylo o očekávání projevu představitelky FEDu J. Yellenové. Do projevu se trhy pohybovaly v povelikonoční náladě, akcie i ropa mírně ztrácely.

 

Obrat přinesl až výše zmíněný projev. Dolar začal prudce oslabovat na všech párech, akcie i zlato začaly posilovat v reakci na očekávané pozdější zvyšování sazeb.
Yellenová vidí růst jádrové inflace jako přechodný jev, a ke zvyšování sazeb přistoupí, až bude její růst trvalý a přesvědčivý. Jen připomenu, jak chtějí politici zvýšit inflační očekávání lidí – nově přes zvyšování minimální mzdy. Některé státy USA se připravují na to, že minimální mzda bude zvýšena z 10 USD na 15 USD do roku 2020.
Ani Velká Británie nezůstává pozadu. Ta začíná už 1. dubna postupně zvyšovat minimální mzdu ze současných 7,2 libry, přičemž cíl je 9 liber v roce 2020.
Politici tak reagují na narůstající příjmovou nerovnost a chtějí ji tímto opatřením zmírnit. Ale jak makroekonomické poučky říkají, tak zvýšení minimální mzdy nevede ke zvýšení příjmů, ale ke zvýšení nezaměstnanosti a odnesou to hlavně méně kvalifikovaní zaměstnanci, kteří pobírají minimální mzdu.
Růst minimální mzdy povede také k tomu, že lidská práce bude více nahrazována stroji a roboty.