Druhý revidovaný ukazatel – spotřebitelská důvěra

buy sellRevize za únor vylepšila spotřebitelský apetit amerických domácností. Index sestavovaný Michiganskou universitou v únoru zaparkoval na finální hodnotě 91,7 bodů (+1 bod oproti prvnímu odhadu). Konsensus byl nastaven na 91 b. Oproti prvnímu odhadu se zlepšilo hodnocení současné situace (+1 b.) i budoucích očekávání (+0,9 b.). Dlouhodobá inflační očekávání mírně vzrostla (+0,1 p.b. na 2,5 %), krátkodobé inflační expektace zůstaly na hladině 2,5 %. Přesvědčení, že ceny zůstanou i nadále nízko, torpéduje úsilí centrální banky o nastartování inflace. Dlouhodobá očekávání jsou aktuálně poblíž svého minima z roku 1979 a na brzký obrat to (nejen kvůli levné ropě) nevypadá.
Finální únorová data potvrdila dobré výsledky na úrovni hodnocení osobních financí, konečná čísla jsou ještě o něco lepší. Únor přináší také rostoucí počet respondentů, kteří počítají s vyšším příjmem v budoucnosti. Současně klesají obavy ze ztráty zaměstnání a nákupní plány domácností zůstávají optimistické.
Tato dobrá data pomohla v pátek k růstu USD vůči všem měnám a ze začátku seance i k růstu akcií. Ty nakonec skončily v mírném záporu a noční obchodování futures ukazují jejich další pokles. Níže otevřely i evropské futures ( v 8:00). Trhy dolů táhnou špatné výsledky Asie, kdy klesá jak Nikkei, tak čínské indexy.
Dolar odevzdává své zisky hlavně na páru s japonským jenem.