Středeční boj býků s mědvědy a silný JPY

burzaVčerejší obchodování se dá rozdělit do dvou zcela odlišných fází. Evropa povětšinu dne klesala a na tento trend navázalo i obchodování v USA a vše bylo v červených číslech. Pozdě večer ale vše bylo zcela jinak a trhy otočily jako by byly polity živou vodou. Po poklesu DJI na hodnotu 16130 nabraly indexy zcela jiný, severní směr a v tomto trendu pokračovaly i po uzavření trhu jejich futures a DJI vystoupal až na hodnotu okolo 16530 bodů.

Večerní obrat byl znát na všech aktivech, zlato například z hodnoty 1252 spadlo na 1220 usd za unci, večerní pokles bezpečných aktiv se dotkl i dluhopisů a také JPY kdy z úrovně 111,03 klesl japonský jen až na 112,60. Během dne se objevilo prohlášení guvernéra Bank of Japan Haruhiko Kurody, že centrální banka nebude váhat jednat, pokud trh ohrozí její úsilí porazit deflaci. Toto prohlášení ale nemělo bezprostředně vliv na kurz jenu.

Situaci včera nepomohly ani překvapivě slabé hospodářské výsledky britské banky Standard Chartered, které znovu obnovily obavy o stav finančního sektoru v Evropě. OPEC nebude snižovat produkci ropy, Fed nebude v březnu zvyšovat úroky a republikánské straně zřejmě nezbude než akceptovat Donalda Trumpa jako svého kandidáta na prezidenta USA. Toť tři důležité vzkazy předešlých dní.

Trochu popíši situaci na ropě. V tomto případě předevčírem přilákaly pozornost zejména komentáře saúdskoarabského ministra pro ropu Naimiho. Ten využil každoročního setkání hlavních postav ropného průmyslu v Houstonu a uvedl, že Saúdové rozhodně neplánují snižovat svou produkci. Poměrně na rovinu se vyjádřil, že k nastolení rovnováhy na trhu musí přispět ti producenti, kteří nejsou schopni produkovat ropu při současných cenových úrovních se ziskem.

Naimi sice uvedl, že stále stojí o dohodu na zafixování produkce na současných úrovních, ta se však stále nachází bez opory na straně Íránu. Jen pár hodin před Naimiho vystoupením označil dohodu Saúdů, Ruska a spol. íránský ministr pro ropu Zanganeh za “směšnou”. Není proto divu, že se cena ropy propadla během dne na 32,30 usd za barel, to se týče typu Brent. Po zveřejnění zásob ropy v USA jako každou středu se cena otočila a vystoupala až přes 35 usd. To vedlo k otočení trendu všech aktiv, jak jsem popisoval výše.

Přejděme nyní k Fedu, neboť v úterý vystoupili další tři zástupci vedení centrální banky. Vedle druhého muže FOMC Fischera to byl jeden hlasující a nehlasující člen FOMC, resp. Kashkari a Kaplan. Ani jeden z uvedených pánů netlačil na pilu tak, že by to vypadalo na zvyšování úrokové sazby. Pokud jde o nevlivnějšího Fischera, tak ten sice bagatelizoval dopad výprodeje rizikových aktiv na americkou ekonomiku, ale jedním dechem dodal, že ještě nižší míra nezaměstnanosti a ještě vyšší inflace jí neublíží. Sečteno a podtrženo, pokud by Fischer & spol. chtěli dát světu signál, že FOMC se chystá 16. března zvýšit úrokové sazby, tak to neučinili. Neboli viděno či spíše vyslyšeno čistě z rétoriky vedení Fedu se zdá varianta, že by FOMC zvýšil v březnu opět úroky, jako krajně nepravděpodobná a to i za předpokladu, že by únorové statistiky z trhu práce byly excelentní.