Podnikatelská nálada v Evropě klesá, stejně jako euro

fotosTak trochu ve stínu debat o Brexitu, come-backu ropy zpět nad 35 USD/ barel během dopoledne a prezidentských primárek v USA, zapadla důležitá data přicházející z USA a eurozóny, hlavně PMI a německé IFO, odpoledne se přidaly ještě prodeje existujících domů z USA. Zdá se přitom, že oproti minulému kvartálu se karta začíná obracet, neboť americká čísla jsou letos spíše lepší a naopak ta evropská horší, než se čekalo. Ne náhodou se pak kurz eurodolaru začíná sunout směrem dolů a dolar tak opět chytá druhý dech. Trh tak znovu rozehrává hru divergence mezi USA a eurozónou, resp. mezi politikou FEDu a ECB.
Za připomenutí stojí pondělní evropská čísla, která v podobě indexů podnikatelských nálad (PMI) zklamala. Podnikatelská nálada v eurozóně v únoru spadla na nejnižší úrovně za posledních 13 měsíců.

I když za pokles je dál zodpovědný primárně průmysl, nálada ve službách se zhoršuje také. To není příliš dobrá zpráva. Navíc vezmeme-li v potaz, že se již třetí měsíc v řadě zhoršují nové objednávky a sílí deflační tlaky. S rostoucími vnějšími riziky a vzhledem ke zhoršení nálady mezi evropskými podnikateli, což ukázala data ze včerejšího německého IFO indexu, lze očekávat v tomto roce růst o 1,5 %, ovšem s rizikem spíše horšího výsledku. ECB pravděpodobně bude vyprovokována k akci , a v březnu lze počítat s poklesem depozitní sazby o dalších až 10 bazických bodů a dočkáme se i s urychlením a rozšířením QE.
Naopak v případě amerických dat první tvrdá data, jako lednové maloobchodní tržby či průmyslová produkce, hovoří spíše o zrychlení růstu oproti předchozímu čtvrtletí. Návrat amerického růstu nad růstový potenciál pak implikuje, že situace na trhu práce by se měla dále zlepšovat, a to v momentě, kdy míra nezaměstnanosti již klesla na 4,9 %. Z pohledu měnové politiky je přitom varující, že jádrová inflace zveřejněná v pátek (očištěná o volatilní ceny benzínu a potravin) zrychluje a v lednu činila 2,2 % (meziročně). To vše jsou data jako víno a FEDu by přikazovala, aby pokračoval v utahování měnové politiky, čemuž trhy zatím vůbec nevěří – ty letos neočekávají už žádné zvýšení úrokových sazeb, ale FED si nechává stále otevřená vrátka a prohlásil, že nebude ukvapeně reagovat na lednové výprodeje na akciových trzích, a tak se drží předešlé predikce ještě čtyřnásobného zvýšení úroků v tomto roce.
Ani trh dluhopisů neukazuje žádné očekávané zvýšení sazeb a při averzi k riziku stále spíše ceny rostou v protipólu korekcí, jakými procházejí akcie. Dá se očekávat, že lze v brzké době dojde na výprodej i těchto aktiv, jak se FED bude držet nastolené trajektorie. Možná to odstartuje nějaký jestřábí komentář některého člena FEDu.